Above: Weber Head of School Rabbi Ed Harwitz helps the school’s Technion challenge team celebrate its second-place finish April 18.

Weber Second With Rube Goldberg Machine

The Weber School produced the second-best Passover-themed Rube Goldberg machine in a global contest, the Technion’s mechanical engineering faculty and day school network RAVSAK announced Monday, April 18.

The Weber team of Madison Barnard, Avi Botwinick, Justin Cobb, Levi Durham, Thomas Foodman, Izzy Jacobs, Eric Lieberman, Josh Lipton, Idan Livnat, Isaac Weissman, Sammy Weiss-Cowie and Ross Williams, led by faculty adviser Laura Klingensmith, finished second to New York’s Abraham Joshua Heschel High School in the high school division of the first Technion Jewish Day School Challenge.

The Weber machine depicts events from the life of Moses, such as choosing coal over gold as an infant and turning his staff into a serpent, and culminates in the unveiling of a seder plate. You can see the machine in action at youtu.be/uKoUIuFMV20.

More than 600 students from 41 Jewish day schools in Europe, North America, Australia and Africa participated in the challenge at the middle and high school levels.

Davis Gains EverGreen Silver Status

The Davis Academy has earned Silver Status in the North Fulton EverGreen School Partnership, which promotes environmental stewardship in schools.

Davis received the recognition for its efforts in environmental education, including an outdoor garden and nature sanctuary.

The outdoor garden has been a work in progress for elementary school students for several years. Children study plants and the growing process, learn how to plant a variety of seeds, monitor the plants’ growth, and harvest fruits and vegetables.

The nature sanctuary opened on the Lower School campus in the spring of 2015.

“It’s very rewarding for our school to receive this recognition,” Head of School Amy Shafron said. “Educating our students to be good stewards of the environment and be knowledgeable about the natural world is not only an important part of our curriculum, but embraces our school values which encourage students to be responsible community and global citizens.”

20 Chesed Winners Picked

Greater Atlanta Hadassah will present the Marian F. Perling Hadassah Chesed Student Awards to 20 students from Atlanta day schools and synagogue religious schools at 2:30 p.m. Sunday, May 15, at Congregation Or VeShalom in Brookhaven.

The awards recognize seventh- to 12th-graders for their love for Israel, concern for fellow Jews and Jewish culture, concern for fellow people, and good academic standing. This year’s winners:

  • Judah Means, Ahavath Achim Synagogue.
  • Aidyn Levin, Atlanta Jewish Academy Middle School.
  • Oryah Bunder, AJA Upper School.
  • Mira Mutnick, Congregation Beth Shalom.
  • Alyssa Bruck, Congregation Dor Tamid.
  • Chase Flagel, Congregation Etz Chaim.
  • Joel Pozin, Congregation Gesher L’Torah.
  • Noa Benveniste, Congregation Or Hadash.
  • Felix Fisch, Congregation Or VeShalom.
  • Liana Slomka, Congregation Shearith Israel.
  • Sloan Salinas, Temple Beth Tikvah.
  • Morasha Winokur, Temple Kehillat Chaim.
  • Hailey Kessler, Temple Sinai.
  • Mya Artzi, Davis Academy.
  • Elaine Berger, Epstein School.
  • Carolyn Capelouto, The Temple.
  • David Medof, Weber School.
  • Ruthie Feldman, Temima High School.
  • Jessica Hankin, Temple Emanu-El.
  • Leah Lipskier, Torah Day School of Atlanta.

The Chesed ceremony, open to the public, will recognize past recipients as part of Hadassah’s celebration of a century in Atlanta and will honor the memory of Perling, who died in March.

Phyllis Cohen, a past Hadassah Atlanta president who is chairing the centennial observance, conceived and developed the Chesed Student Awards when she was programming vice president in 1992. “Since Hadassah began as a study group, education and service have always been major focuses of our work along with health care,” she said. “I suggested seeking and highlighting outstanding, devoted Jewish students and rewarding them for their efforts and acts of kindness.”

Perling sponsored the first awards, which were handed out at Or VeShalom, and they were named in her honor in 2010.ED Briefs: Davis Gains EverGreen Status, Weber Second With Rube Goldberg Machine 2

Davis Tennis 1st and 2nd

The Davis Academy girls tennis won its second consecutive MAAC championship Wednesday, April 20, while the boys team finished second.

The Davis girls — Ashley Costley, Amalia Haviv, Jordyn Rosenberg, Dara Grocer, Lindy Feintuch, Sarah Rosenberg, Shoshana Katz, Jenny Rice and Gal Rocabado — finished the season undefeated. The boys — Adam Weintraub, Evan Elster, Jordy Elster, Joshua Forman, Sy Polekoff, Ethan Goldberg, Jonah Medoff, Eli Minsk, Andrew Altmann, Eric Sherman, Alec Rosenberg, Oren Panovka and Jack Klafter — suffered their first loss of the year in the championship match.